Microchip Technology MCP4024T-502E/OT
Model
MCP4024T-502E/OT
Datasheet
MCP4024T-502E/OT PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP SOT23-5
Attribute Name Attribute Value
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SOT-23-5
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Part Status Discontinued at Digi-Key
Configuration Rheostat
Number of Taps 64
Package / Case SC-74A, SOT-753
Base Part Number MCP4024
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V