Microchip Technology MCP4023T-502E/CH
Model
MCP4023T-502E/CH
Datasheet
MCP4023T-502E/CH PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP SOT23-6
Availability
IN STOCK
Stock: 2972
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number MCP4023
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 50k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Cut Tape (CT)
Supplier Device Package SOT-23-6
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C