Microchip Technology MCP4021T-502E/SN
Model
MCP4021T-502E/SN
Datasheet
MCP4021T-502E/SN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 3295
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SOT-23-6
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 64
Package / Case SOT-23-6
Base Part Number MCP4023
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 5k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C