Microchip Technology MCP4021T-502E/MS
Model
MCP4021T-502E/MS
Datasheet
MCP4021T-502E/MS PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 2335
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series WiperLock™
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 64
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number MCP4021
Taper Linear
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V