Microchip Technology MCP4021-502E/SN
Model
MCP4021-502E/SN
Datasheet
MCP4021-502E/SN PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8SOIC
Availability
IN STOCK
Stock: 731
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Configuration Potentiometer
Number of Taps 129
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number MCP4541
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 100k
Features Selectable Address
Number of Circuits 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 8-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C