Microchip Technology MCP4021-502E/MS
Model
MCP4021-502E/MS
Datasheet
MCP4021-502E/MS PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8MSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 3465
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 129
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad
Base Part Number MCP4642
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features Selectable Address
Number of Circuits 2
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C