Microchip Technology MCP4019T-502E/LT
Model
MCP4019T-502E/LT
Datasheet
MCP4019T-502E/LT PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 128TAP SC70-5
Availability
IN STOCK
Stock: 2948
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case SC-74A, SOT-753
Base Part Number MCP4014
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SOT-23-5
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C