Microchip Technology MCP4017T-502E/LT
Model
MCP4017T-502E/LT
Datasheet
MCP4017T-502E/LT PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 128TAP SC70-6
Availability
IN STOCK
Stock: 2210
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number MCP4011
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C