Microchip Technology MCP4014T-502E/OT
Model
MCP4014T-502E/OT
Datasheet
MCP4014T-502E/OT PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP SOT23-5
Availability
IN STOCK
Stock: 3000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Configuration Potentiometer
Number of Taps 64
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Base Part Number MCP4011
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 2.1k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package 8-MSOP
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C