Microchip Technology MCP4012T-502E/CH
Model
MCP4012T-502E/CH
Datasheet
MCP4012T-502E/CH PDF
Description
IC DGTL POT 5KOHM 64TAP SOT23-6
Availability
IN STOCK
Stock: 2712
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Digi-Reel®
Supplier Device Package SOT-23-5
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C
Memory Type Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 70
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 64
Package / Case SC-74A, SOT-753
Base Part Number MCP4014
Taper Linear
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 2.1k
Features -
Number of Circuits 1
Interface Up/Down (U/D, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C