Microchip Technology ATSAMC20G16A-AUT
Manufacturer
Microchip Technology
Model
ATSAMC20G16A-AUT
Datasheet
ATSAMC20G16A-AUT PDF
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP
Availability
IN STOCK
Stock: 2370
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Speed 20MHz
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series Encore!®
Data Converters A/D 8x10b
RAM Size 256 x 8
Oscillator Type Internal
Core Size 8-Bit
Base Part Number Z8F0830
Packaging Tube
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V