Micro Commercial Co UF5400-TP
Manufacturer
Micro Commercial Co
Model
UF5400-TP
Datasheet
UF5400-TP PDF
Description
DIODE GP 50C 3A DO201AD
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AD, Axial
Capacitance @ Vr, F 75pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-201AD
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 40V