Micro Commercial Co UF4006-TP
Manufacturer
Micro Commercial Co
Model
UF4006-TP
Datasheet
UF4006-TP PDF
Description
DIODE GPP ULT FAST 1A DO-41
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Diode Type Standard
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AD, Axial
Capacitance @ Vr, F 75pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-201AD
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 40V