Micro Commercial Co R2000F-TP
Manufacturer
Micro Commercial Co
Model
R2000F-TP
Datasheet
R2000F-TP PDF
Description
DIODE 500MA 2000V DO-41
Attribute Name Attribute Value
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 3A
Series -
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 3A
Diode Type Standard
Part Status Last Time Buy
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TP-FA
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 600V