Maxim Integrated DS1856E-050+T&R
Manufacturer
Maxim Integrated
Model
DS1856E-050+T&R
Datasheet
DS1856E-050+T&R PDF
Description
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16TSSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 2000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Configuration Potentiometer
Number of Taps 32
Package / Case 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number MAX5457
Taper Logarithmic
Voltage - Supply ±2.7V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 10k
Features Mute
Number of Circuits 2
Interface Pushbutton
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Packaging Tube
Supplier Device Package 16-QSOP
Tolerance ±30%
Temperature Coefficient (Typ) 50ppm/°C