Maxim Integrated DS1848E-050+
Manufacturer
Maxim Integrated
Model
DS1848E-050+
Datasheet
DS1848E-050+ PDF
Description
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 14TSSOP
Availability
IN STOCK
Stock: 176
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tray
Supplier Device Package 16-CSBGA (4x4)
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 50ppm/°C
Memory Type Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) -
Part Status Active
Configuration Rheostat
Number of Taps 256
Package / Case 16-LBGA, CSPBGA
Base Part Number DS1859
Taper Linear
Voltage - Supply 2.85V ~ 5.5V
Series -
Resistance (Ohms) 50k
Features Selectable Address, Temperature Sensor
Number of Circuits 2
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 95°C