Luminus Devices Inc. CXM-14-35-80-36-AA00-F2-3
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Model
CXM-14-35-80-36-AA00-F2-3
Datasheet
CXM-14-35-80-36-AA00-F2-3 PDF
Description
LED COB WHT 13.5MM 3500K 80CRI
Attribute Name Attribute Value
Current - Max 1A
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 120°
Color White, Neutral
Current - Test 480mA
Height 1.37mm
Size / Dimension 18.50mm L x 18.50mm W
Series CXM-14
Temperature - Test -
CCT (K) 4000K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 80
Features -
Light Emitting Surface (LES) 13.50mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test -
Packaging Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V