Luminus Devices Inc. CHM-9-35-90-36-AC00-F2-2
Manufacturer
Luminus Devices Inc.
Model
CHM-9-35-90-36-AC00-F2-2
Datasheet
CHM-9-35-90-36-AC00-F2-2 PDF
Description
LED COB CHM9 WARM WHITE SQUARE
Attribute Name Attribute Value
Current - Max 720mA
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 120°
Color White, Neutral
Current - Test 360mA
Height 1.37mm
Size / Dimension 13.50mm L x 13.50mm W
Series CHM-9
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 4000K 2-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 80
Features -
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 117 lm/W
Packaging Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V