Lumileds LHC1-2290-1208
Manufacturer
Lumileds
Model
LHC1-2290-1208
Datasheet
LHC1-2290-1208 PDF
Description
LED COB LUXEON WARM WHITE SQUARE
Availability
IN STOCK
Stock: 20
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Color White, Cool
Current - Test 300mA
Height 1.20mm
Size / Dimension 280.00mm L x 55.00mm W
Series LUXEON XR-3535L
Temperature - Test 25°C
CCT (K) 5000K
CRI (Color Rendering Index) 80
Features With Connector
Light Emitting Surface (LES) -
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 152 lm/W
Packaging Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 33V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 1502lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Linear Light Strip
Current - Max 600mA