Lumileds L2T0-4070012M00000
Manufacturer
Lumileds
Model
L2T0-4070012M00000
Datasheet
L2T0-4070012M00000 PDF
Description
LUXEON XR-TX L2, 12-UP LINEAR
Availability
IN STOCK
Stock: 6
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 4720lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 2.1A
Type LED Module
Viewing Angle -
Color White, Neutral
Current - Test 700mA
Height -
Size / Dimension 107.95mm L x 44.96mm W
Series XHP35A
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 4000K 5-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 70
Features -
Light Emitting Surface (LES) -
Lens Type Domed
Lumens/Watt @ Current - Test 149 lm/W
Packaging Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 45.2V