Lumileds L2C5-50701204E1300
Model
L2C5-50701204E1300
Datasheet
L2C5-50701204E1300 PDF
Description
LED COB CORE RANGE GEN3 CW RECT
Availability
IN STOCK
Stock: 93
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 122 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 1924lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 900mA
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 450mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 2700K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 80
Features -
Light Emitting Surface (LES) 13.00mm Dia