Lumileds L2C5-40801202E0900
Model
L2C5-40801202E0900
Datasheet
L2C5-40801202E0900 PDF
Description
NEUTRAL-WHITE COB 80 CRI
Availability
IN STOCK
Stock: 99
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Current - Max 400mA
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 200mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 16.00mm L x 19.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 2700K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 111 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.5V