Lumileds L2C5-35901203E0900
Model
L2C5-35901203E0900
Datasheet
L2C5-35901203E0900 PDF
IN STOCK
Stock: 96
Color White, Warm
Current - Test 300mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 16.00mm L x 19.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 2200K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 80
Features -
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 103 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.5V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 1067lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 600mA