Lumileds L2C5-33HG1208E1500
Model
L2C5-33HG1208E1500
Datasheet
L2C5-33HG1208E1500 PDF
Description
LED COB LUXEON WHITE 3250K RECT
Availability
IN STOCK
Stock: 95
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) -
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 3300lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max -
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle -
Color White, Warm
Current - Test 900mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Series LUXEON CoB, CrispColor
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 15.00mm Dia