Lumileds L2C5-30901208F1500
Manufacturer
Lumileds
Model
L2C5-30901208F1500
Datasheet
L2C5-30901208F1500 PDF
Description
LUXEON COB GEN 4
Availability
IN STOCK
Stock: 91
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.8V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 4717lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 1.8A
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 900mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range Gen 4
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 80
Features -
Light Emitting Surface (LES) 15.00mm Dia