Lumileds L2C5-30901208E1500
Manufacturer
Lumileds
Model
L2C5-30901208E1500
Datasheet
L2C5-30901208E1500 PDF
Description
LED COB CORE RANGE GEN3 WW RECT
Availability
IN STOCK
Stock: 84
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 3362lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 1.8A
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 900mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 2700K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 15.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 107 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V