Lumileds L2C5-30801211F1900
Manufacturer
Lumileds
Model
L2C5-30801211F1900
Datasheet
L2C5-30801211F1900 PDF
Description
LUXEON COB GEN 4
Availability
IN STOCK
Stock: 43
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Cool
Current - Test 450mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 5700K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 70
Features -
Light Emitting Surface (LES) 13.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 145 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 2288lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 900mA