Lumileds L2C5-27901205E1300
Model
L2C5-27901205E1300
Datasheet
L2C5-27901205E1300 PDF
Description
LED COB CORE RANGE GEN3 WW RECT
Availability
IN STOCK
Stock: 91
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 2200K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 13.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 84 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 1764lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 1.2A
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 600mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W