Lumileds L2C5-27801204E1300
Manufacturer
Lumileds
Model
L2C5-27801204E1300
Datasheet
L2C5-27801204E1300 PDF
Description
LED COB CORE RANGE GEN3 WW RECT
Availability
IN STOCK
Stock: 87
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 450mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range Gen 3
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 3500K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 13.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 125 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.8V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 1950lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 900mA