Lumileds L2C2-57701208E1500
Model
L2C2-57701208E1500
Datasheet
L2C2-57701208E1500 PDF
Description
LED COB 5700K COOL WH 70CRI SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 94
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Current - Max 1.8A
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 900mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range Gen 3
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 15.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 115 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.8V