Lumileds L2C2-40901202E0900
Model
L2C2-40901202E0900
Datasheet
L2C2-40901202E0900 PDF
Description
LED COB 4000K NEU WHT 90CRI SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 95
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 879lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 400mA
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 200mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 16.00mm L x 19.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 2700K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 80
Features -
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 127 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.5V