Lumileds L2C2-40801216E2300
Model
L2C2-40801216E2300
Datasheet
L2C2-40801216E2300 PDF
Description
LED COB 1216 4000K 80CRI
Availability
IN STOCK
Stock: 40
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 7236lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Square
Current - Max 3.2A
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 1.6A
Height 1.50mm
Size / Dimension 28.00mm L x 28.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 3000K
CRI (Color Rendering Index) 80
Features -
Light Emitting Surface (LES) 23.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 129 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V