Lumileds L2C2-30901204E1300
Model
L2C2-30901204E1300
Datasheet
L2C2-30901204E1300 PDF
Description
LED COB 1204 3000K WW 90CRI SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 78
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 90 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35.5V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 1900lm (Typ)
Part Status Obsolete
Configuration Rectangle
Current - Max 1.2A
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 600mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 24.00mm L x 20.00mm W
Series LUXEON CoB, CrispWhite
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 13.00mm Dia