Lumileds L2C2-30901202E0900
Model
L2C2-30901202E0900
Datasheet
L2C2-30901202E0900 PDF
Description
LED COB 1202 3000K WW 90CRI SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 97
Features -
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 158 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.5V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 1092lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 400mA
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Cool
Current - Test 200mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 16.00mm L x 19.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C