Lumileds L2C2-27901202E0900
Model
L2C2-27901202E0900
Datasheet
L2C2-27901202E0900 PDF
Description
LED COB 1202 2700K WW 90CRI SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 97
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 796lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 400mA
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 200mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 16.00mm L x 19.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 115 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.5V