Lumileds L2C2-27801204E1300
Model
L2C2-27801204E1300
Datasheet
L2C2-27801204E1300 PDF
Description
LED COB 1204 2700K WW 80CRI SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 92
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series LUXEON CoB Core Range Gen 3
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 2700K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 80
Features -
Light Emitting Surface (LES) 13.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 137 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.8V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 2152lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 900mA
Type Chip On Board (COB)
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 450mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W