Lumileds L2C2-27801203E0900
Model
L2C2-27801203E0900
Datasheet
L2C2-27801203E0900 PDF
Description
LED COB 1203 2700K WW 80CRI SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 73
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 300mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 16.00mm L x 19.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range Gen 3
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 2700K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 90
Features -
Light Emitting Surface (LES) 9.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 112 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 34.5V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 1161lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 600mA