Lumileds L2C2-22901205E1300
Model
L2C2-22901205E1300
Datasheet
L2C2-22901205E1300 PDF
Description
LED COB 1205 2200K WW 90CRI SMD
Availability
IN STOCK
Stock: 79
Viewing Angle 115°
Color White, Warm
Current - Test 600mA
Height 1.50mm
Size / Dimension 20.00mm L x 24.00mm W
Series LUXEON CoB Core Range
Temperature - Test 85°C
CCT (K) 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
CRI (Color Rendering Index) 80
Features -
Light Emitting Surface (LES) 13.00mm Dia
Lens Type Flat
Lumens/Watt @ Current - Test 129 lm/W
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 35V
Wavelength -
Flux @ Current/Temperature - Test 2700lm (Typ)
Part Status Active
Configuration Rectangle
Current - Max 1.2A