Littelfuse Inc. 06173.15MXEP
Model
06173.15MXEP
Datasheet
06173.15MXEP PDF
Description
FUSE 3.15A 250V AXIAL
Attribute Name Attribute Value
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 10kA DC
Part Status Not For New Designs
Melting I²t 70
Mounting Type Surface Mount
Response Time Fast Blow
Package / Case 2-SMD, Square End Block
Size / Dimension 0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
DC Cold Resistance 0.005 Ohms
Color -
Voltage Rating - AC 125V
Series SSQ
Voltage Rating - DC 86V
Approvals CE, cULus
Current Rating (Amps) 12A