Littelfuse Inc. 06171.25MXEP
Model
06171.25MXEP
Datasheet
06171.25MXEP PDF
Description
FUSE 1.25A 250V AXIAL
Attribute Name Attribute Value
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance 0.0224 Ohms
Color -
Voltage Rating - AC 250V
Series 617
Current Rating (Amps) 3.15A
Approvals CCC, CE, CSA, UR. VDE
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Packaging Bulk
Part Status Active
Melting I²t 17.71
Mounting Type Through Hole
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)