Littelfuse Inc. 061702.5MXEP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Model
061702.5MXEP
Datasheet
061702.5MXEP PDF
Description
FUSE 2.5A 250V AXIAL
Attribute Name Attribute Value
Melting I²t 2.23
Mounting Type Through Hole
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance 0.0701 Ohms
Color -
Voltage Rating - AC 250V
Series 617
Current Rating (Amps) 1.25A
Approvals CCC, CE, CSA, UR. VDE
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A