Littelfuse Inc. 0315.175VXP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Model
0315.175VXP
Datasheet
0315.175VXP PDF
Description
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Melting I²t 0.23
Mounting Type Through Hole
Response Time Slow Blow
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
DC Cold Resistance 8.01 Ohms
Color -
Voltage Rating - AC 250V
Series 315
Current Rating (Amps) 187mA
Approvals CE, CSA, UL
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A