Littelfuse Inc. 0315.150VXP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Model
0315.150VXP
Datasheet
0315.150VXP PDF
Description
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG
Attribute Name Attribute Value
Series 315
Current Rating (Amps) 200mA
Approvals CE, CSA, UL
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Packaging Bulk
Part Status Active
Melting I²t 0.27
Mounting Type Through Hole
Response Time Slow Blow
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Size / Dimension 0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
DC Cold Resistance 6.59 Ohms
Color -
Voltage Rating - AC 250V