Littelfuse Inc. 021601.6MRET1SPP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Model
021601.6MRET1SPP
Datasheet
021601.6MRET1SPP PDF
Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Attribute Name Attribute Value
Melting I²t 6.7
Mounting Type Through Hole
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance 0.0368 Ohms
Color -
Voltage Rating - AC 250V
Series 216SP
Current Rating (Amps) 3.15A
Approvals CE, CQC, CSA, KC, PSE, UR, VDE
Operating Temperature -55°C ~ 125°C