KEMET T496X107M016ATE700
- Manufacturer
- KEMET
- Model
- T496X107M016ATE700
- Datasheet
- T496X107M016ATE700 PDF
- Description
- CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
- Availability
- IN STOCK
Stock: 502
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.148" (3.75mm) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Tolerance | ±20% |
| Manufacturer Size Code | V |
| Capacitance | 100µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100mOhm |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2924 (7361 Metric) |
| Voltage - Rated | 25V |
| Type | Molded |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Series | TPS |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm) |