KEMET T494X686M025AT
- Model
- T494X686M025AT
- Datasheet
- T494X686M025AT PDF
- Description
- CAP TANT 68UF 20% 25V 2917
- Availability
- IN STOCK
Stock: 1298
|---|---|
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Voltage - Rated | 16V |
| Type | Conformal Coated |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Series | TAP |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.453" (11.50mm) |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Manufacturer Size Code | J |
| Capacitance | 47µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.3Ohm |