KEMET T494D477M006AT
- Manufacturer
- KEMET
- Model
- T494D477M006AT
- Datasheet
- T494D477M006AT PDF
- Description
- CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
- Availability
- IN STOCK
Stock: 3357
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Tolerance | ±20% |
| Manufacturer Size Code | X |
| Capacitance | 68µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 300mOhm |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) |
| Voltage - Rated | 25V |
| Type | Molded |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Series | T494 |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |