KEMET T491C157K010AT7634
Model
T491C157K010AT7634
Datasheet
T491C157K010AT7634 PDF
Description
CAP TANT 150UF 10% 10V 2312
Attribute Name Attribute Value
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code C
Capacitance 33µF
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 6.3V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TANTALEX®, 199D
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.458" (11.64mm)
Packaging Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C