KEMET T491C157K010AT4539
Manufacturer
KEMET
Model
T491C157K010AT4539
Datasheet
T491C157K010AT4539 PDF
Description
CAP TANT 150UF 10% 10V 2312
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Type Molded
Voltage - Rated 10V
Series T491
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code C
Capacitance 150µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm