KEMET T491C156K016AG48527162
Manufacturer
KEMET
Model
T491C156K016AG48527162
Datasheet
T491C156K016AG48527162 PDF
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 2312
Attribute Name Attribute Value
Series TLJ
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code K
Capacitance 47µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5Ohm
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated 6.3V